Cosby Sweater czyli hip-hop po australijsku - Koosby

Cosby Sweater czyli hip-hop po australijsku

Jeden tekst na tydzień to może być za mało, aby podbić świat tym blogiem, a że wiele więcej bym z siebie nie wycisnął, postanowiłem dodać serię o muzyce. To moja druga – po pisaniu – miłość, dużo mniej odwzajemniona, za to instensywnie praktykowana. I pomyślałem sobie, że po prostu co weekend będę Wam tu coś polecał, co by można było na Spotify wyszukać i w nowy tydzień wejść ze wzbogaconą playlistą.

Będzie różnorodnie, mniej i bardziej ambitnie, często gitarowo, ale na pierwszy ogień pójdą rapsy. A to dlatego, że nazwa bloga to Koosby, a tu mamy Cosby, więc prawie to samo. I dlatego, że kiedy to piszę, jest sobota, co prawda kwarantannowa, ale przecież w kapciach i dresie też można się pobujać.

Hiltop Hoods to chyba najbardziej rozpoznawalny hiphopowy skład z Australii. I – jak przyznają sami Australijczycy – dobrze oddaje klimat tego kraju. Znawcą żadnym ich kultury nie jestem, ale kiedy kilka lat temu spędziłem dwa tygodnie w Sydney, nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że wszyscy tam są na jakichś niekończących się wakacjach. I że to niemożliwe, aby Nick Cave przyszedł na świat w tak słonecznych stronach.

Z kolei ekipa z Adelajdy faktycznie godnie reprezentuje swój wyluzowany kraj. Kiedy na prawie całym świecie ziomale rapowali o trudach życia, handlu narkotykami i mniej lub bardziej znanej im gangsterce, Hiltop Hoods wypuścili swój hit o… swetrach Billa Cosby’ego. Pech chciał, że niedługo potem Cosby ze znanego komika zmienił się w znanego przestępcę seksualnego, ale bangier jak bujał, tak buja.

Kto nie zna składu, polecam sprawdzić ich dokonania z poprzednich lat. “Cosby Sweater” to mój faworyt, ale takich kawałków jak “Nosebleed Section”, “1955”, “I love it” czy “The Light You Burned” też zdecydowanie da się słuchać. Tyle na dziś, enjoy.

2 komentarze
 • @wojciech.higgs
  Posted at 17:50h, 06 maja Odpowiedz

  Nowy kawałeczek wyszedł od “HH – I’m Good?”
  Polecam! Leci follow, pozdrawiam! 😁

  • koosby
   Posted at 13:17h, 07 maja Odpowiedz

   nie znałem, dobre i na czasie 😉 pozdro!

Zamieść komentarz